Hakkımızda

MAM’ART HAKKINDA

“Sanat dünyayı yansıtan bir ayna değil, dünyanın onunla şekillendirildiği bir çekiçtir.”
Demiş Bertolt Brecht. Sanattan herkesin yararlanması gerekir. Sanat insanın kendi doğasını yaratma sürecidir. İnsanın özgürleşmesi de hiç kuşkusuz buna bağlıdır. Bu bilinçle hareket eden Mam’art Tiyatro 2015 yılında Feri Baycu Güler önderliğinde tiyatro dünyasına merhaba dedi.

 

12 Ekim 2015’de Neil Labute’un ‘Özel Kadınlar Listesi’ (Some Girls) adlı oyunuyla Salon İKSV’de perdelerini açtı. Ardından dört sezondur Anadolu dahil olmak üzere kapalı gişe oynayan oyunu Eve Ensler’in yazdığı “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” (Necessary Targets) 8 Kasım 2016’da seyircisiyle buluştu. Prömiyerini 13 Ekim 2017’de yapan üçüncü prodüksiyon olan Tennessee Williams’ın “Kızgın Damdaki Kedi” (Cat on a hot tin roof) ile devam etti. Bu oyunları 12 Aralık 2018’de Alman yazar Rebekka Kricheldorf ‘un “Empatopya” sı (Homo Empatcihus) izledi.

 

Mam’art Tiyatro kuruluşundan bu yana olduğu gibi gelecekte de klasik ve çağdaş pek çok tiyatro eserinin sahnede hayat bulmasını hedeflemektedir. Oyuncusundan yönetmenine, dramaturguden oyun yazarına, çevirmeninden müzisyenine, organizasyon sorumlusundan ışık tasarımcısına kadar, seyircisine özen ve samimiyetle yaklaşmayı prensip edinmiştir.

 

Mam’art Tiyatro, sadece oyunlar sahnelemekle kalmayıp, tiyatroyu seven ve ilgilenen tiyatro severlere eğitim vermek için tiyatro atölyeleri de düzenlemektedir. Yaş grublarına göre ayırdığı atölyelerde, çocuklar, gençler ve orta yaş üzeri dışında kurumsal çalışmalara da yer vermektedir.

 

Tiyatro oyuncularımızdan oluşan önde gelen eğitimci kadrosuna sahiptir. Temel Tiyatro, Çocuk, Gençlik ve Yetişkin Oyunları, Konservatuara Hazırlık, Pantomim, Gençlere Tiyatro eğitimlerinin yanı sıra, Konuşma ve Diksiyon, Beden Dili, Drama, Çağdaş Dans ve Yaratıcı Yazarlık gibi başlıklarda sıklıkla workshoplar düzenlemektedir.

 

Mam’art Tiyatro, tiyatroya inanan ve destek veren kişiler ile bizleri coşkuyla alkışlayan seyirciler sayesinde perdelerini uzun yıllar açmaya devam edecektir.