BLOG

Dilek Kitaplığı : Empatopya

Beş yıl önce kurulmuş genç bir tiyatro topluluğu MAM’ART Tiyatro. Ben nasıl olduğunu bilmiyorum ama aslında kurulduklarından beri bir şekilde onları tanıyorum. Tiyatro seyircisi mutlaka bir şekilde iyi işleri yakalıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir arkadaşım bu grubun içinde yer almaya başlayınca sanıyorum Mam’Art’ın daha yakından takipçisi olacağım.Böyle çok kocaman ve hamasi laflar etmeyi de dinlemeyi de pek sevmesem de üzülerek söylüyorum ki devlet ve şehir tiyatroları bitti. Orada da bir çok emek var, çalışan var, onların haklarını ayrı bir tarafa bırakarak söylüyorum ki aslında bir tiyatroyu tiyatroya yapan özgürlükçü düşünce. Seçilen oyunların sadece seyirlik değil aynı zamanda düşündürücü, sorgulayıcı olması bana göre şart.

Zaten bu açıdan bakarsanız son yıllarda özel tiyatların sayısı artmaya başladı. Bir çok oyuncu devletteki işlerinden olunca özel tiyatrolar oluşturmaya, o grupların içinde var olmaya başladı. İyi de yapıyorlar. Böylece farklı bir ses yükseliyor. Hiç tiyatro oyunu yazmadım bilmiyorum ama yıllarca reklam sektörünün içinde yer almış biri olarak çok fazla senaryo gördüm. İyi oyunu bulmak, onu ülke seyircisi için uyarlamak, dekor, kostüm, oyuncu seçimi, provalar… gerçekten gönül vermeden yapılacak işler değil. İşte Mam’Art ekibi bunu başarıyor.

Mam’Art Tiyatro’nun ÖZEL KADINLAR LİSTESİ isimli oyunu bu yıl 3.sezonunu oynuyor. Sadece İstanbul’ da değil Türkiye’nin bir çok şehirde de sahnelenmiş. Her izlendiği sahnede büyük alkış almış bir oyun. İlk gösterisini 12 Aralık ARTI SAHNE – Mecidiyeköy’de yapacak olan EMPATOPYA isimli oyun tiyatro severler tarafından merakla bekleniyor. Oyunun yazarı bir alman Rebekka Kricheldorf. Türkçeye çeviren isen Mehpare Bakır. Oğuz Utku Güneş’in yönettiği oyunun oyuncu kadrosu da oldukça kalabalık…

 

Ali Rıza Kubilay
Aykut Akdere
Ayşegül Tekin
Derya Artemel
Elif Melda Yılmaz
Goncagül Sunar
Ayşe Ayter
Melina Özprodomos
Murat Okay
Mustafa Ergüven
Onur Öztay
Tuğrul Tülek
Volkan Akçaalan

Keyifli bir seyirlik olarak sunulan oyunda tüm ütopyaların üstünde bir ütopya yani bir EMPOTAPYA vaad ediliyor. Öyle bir ülke resmediliyor ki burada bebekler bile ağlamıyor hep gülüyor. Sosyal statü, rekabet ve ayrımcılık olmayan bir ülkede geçiyor olaylar. Orası varolabilecek en güzel “YOKYER”.

Oyunu izlemek için sabırsızlanıyorum. Ancak tiyatroyu takip edenler için de önceden paylaşmak istedim. Sonuçta sonsuz kaynaklarla haraket etmeyen özel tiyatroları çok az sahnede ve kısa sürelerle takip edebiliyoruz. Kaçırmalayalım.

(NOT: Bilgi almak için oyunun sosyal medya hesaplarına ulaşılabilir. )

 

 

Dilek Yılmaz – Aralık 2018

 

https://dilekkitapligi.info/empatopya-mamart-tiyatro-yeni-sezon-oyunu/

Did you like this? Share it!

0 comments on “Dilek Kitaplığı : Empatopya

Comments are closed.