BLOG

Bebeklerin bile ağlamadığı ütopik bir dünya

Feri Baycu Güler’in kurucusu olduğu Mam’art Tiyatro, yine iddialı bir oyunu seyirciyle buluşturdu. Alman yazar Rebekka Kricheldorf’un yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Empatopya’ adlı oyun, önceki akşam Artı Sahne’de perdelerini açtı. Oyunda; Tuğrul Tülek, Goncagül Sunar, Hale Akınlı, Melina Özprodomos, Ali Rıza Kubilay, Aykut Akdere, Ayşegül Tekin, Derya Artemel, Elif Melda Yılmaz, Murat Okay, Mustafa Ergüven, Onur Öztay ve Volkan Akçaalan’dan oluşan 13 kişilik dev bir kadro rol alıyor.

EMPATİ VE SEVGİ
Oyundaki Empatopya, insanlığa sınırsız bir yaşam vaadi sunan yeni bir oluşum. Sosyal statü, rekabet ve ayrımcılığın olmadığı, bebeklerin bile ağlamadığı, olumsuz hiçbir duygunun barınmadığı bir yer. En büyük vaadi ise ‘Daha iyi olamayacak kadar iyi hiçbir şey yoktur.’ Oyun; ‘Tüketim, başarı, rekabet, statü, ayrımcılık gibi toplumsal sorunları kaldırdığınızda geriye ne kalır?’ sorusuna yanıt arıyor. Aslında kusursuz görünen ütopik bir toplum modeli yaratarak günümüz dünyasını sorguluyor. Gelecekteki bu yeni toplum düzeninde yaşayan ’empatik insanlar’ın birbirleriyle olan sıradan ilişkisi seyircileri güldürüyor. Birbirlerine gülümseyen, yanlış bir şey söylese de sürekli ‘Teşekkürler’ diyen insanlar pek samimi gelmiyor çünkü öyle bir dünya yok malesef.

SEYİRCİ GERÇEKLE YÜZLEŞİYOR
‘Empatopya’; bize böyle bir dünya olabileceğinin hayalini kurdururken, bir kadın ve bir erkeğin oldukça kaba bir şekilde oyuna dahil olmasıyla bambaşka bir hale bürünüyor. Tuhaf bir mutlulukla dolaşan bu sevgi insanlarının arasına tüm vahşiliğiyle giren bir kadın ve bir erkek, bu vâdedilen yaşamı alt üst ediyor ve seyirciyi gerçekle yüzleştiriyor. Oyun sürpriz sonu, anlatım şekli ve dinamik rejisiyle sezonun görülmesi gereken en farklı işlerinden. ‘Empatopya’; yarın Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 20 Aralık’ta CKM’de, 23 Aralık’ta Zorlu PSM Stüdyo’da, 24 Aralık’ta ise Bakırköy’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Bebeklerin bile ağlamadığı ütopik bir dünya

Comments are closed.